Jau vienuoliktą kartą Vilniuje vyks 11-asis Pasaulinis lenkų kalbos mokytojų kongresas, kuriame susitiks lenkų kalbos mokytojai ir ekspertai iš viso pasaulio. Renginys, skirtas lenkų švietimui, kultūrai ir mokslui, vyks šių metų gegužės 23-25 d. Jį organizuoja asociacija „Wspólnota Polska“, SWP mokytojų rengimo centras bei Labdaros ir paramos fondas „Vilniaus lenkų kultūros namai“. Kasmet šis renginys pritraukia geriausius pedagogus, ekspertus, mokslo ir kultūros atstovus iš visų žemynų. Registracija į šį renginį jau prasidėjo.
"Džiaugiuosi, kad jau vienuoliktą kartą galime Jus pakviesti į Pasaulinį lenkų mokytojų kongresą. Šį kartą į Vilnių. Šis kongresas yra unikali iniciatyva. Tai ne tik pedagogų, specialistų ir ekspertų iš viso pasaulio susitikimas, bet visų pirma erdvė, kurioje tiesiami tiltai tarp kartų ir lenkų bendruomenių“, - sakė Lenkų bendruomenių sąjungos pirmininkas Dariusz Piotr Bonisławski. - Šis renginys - tai puiki galimybė keistis patirtimi ir gerąja praktika, taip pat stiprinti mūsų kultūrą, skleisti lenkų kalbą ir tradicijas. Tai taip pat galimybė paremti mokytojus ir literatūros entuziastus, atliekančius savo neįkainojamą misiją - šviesti, ugdyti naująją lenkų kartą, ypač gyvenančią užsienyje“, - pridūrė pirmininkas.
Daugiau nei 150 švietimo bendruomenės atstovų iš viso pasaulio!
Kada 2010 m. Asociacijos „Wspólnota polska“ Varmijos ir Mozūrų skyrius rengė metodinę konferenciją „Lenkiškumas už Lenkijos Respublikos ribų“, nė vienas iš organizatorių nesitikėjo, kad ji išsivystys į Pasaulinį lenkų kalbos mokytojų kongresą. Kasmet į jį susirenka beveik 150 pedagogų iš JAV, Kanados, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos, Čekijos, Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos, Juodkalnijos, Australijos, Italijos, Airijos, Islandijos, Norvegijos, Švedijos, Latvijos, Estijos, Austrijos, Vengrijos ir kitų pasaulio šalių. Šie susitikimai jau tapo nuolatine Lenkijos švietimo bendruomenės kalendoriaus dalimi.
Kiekvienais metais susitikimai vyksta vis kitoje vietoje. 2024 m. dalyviai susitiko Italijoje, o pagrindinis suvažiavimo tikslas buvo paminėti 80-ąsias Monte Kasino mūšio metines. Šių metų susitikimas buvo skirtas Lenkijos Nobelio premijos laureatams, kuriems Vilnius buvo viena iš svarbiausių vietų jų darbams plėtoti.
Prestižinis Lenkijos švietimo liderių susitikimas
Pasaulinis lenkų mokytojų kongresas yra prestižinis forumas, kuriame keičiamasi patirtimi, populiarinama lenkų kultūra ir pristatoma geriausia švietimo praktika. Renginys organizuojamas įgyvendinant projektą „Lenkai pasauliui: Nobelio premijos laureatai“, kuriuo populiarinami lenkų Nobelio premijos laureatų pasiekimai ir jų indėlis į pasaulio mokslo ir literatūros raidą.
Kongreso programoje numatyti mokomieji seminarai, pažintiniai vizitai į švietimo ir kultūros įstaigas, įkvepiančios paskaitos ir meniniai pasirodymai. Ypatingi svečiai bus profesorius Michał Rusinek, profesorius Łukasz Tischner, dr. Łukasz Wróbel, taip pat iškilūs menininkai, tarp jų Anna Dymna. Renginį vainikuos žymių Lenkijos menininkų koncertas Trakų pusiasalio pilyje ir susitikimas po atviru dangumi Glinciškių rūmų komplekse.
Išskirtiniai ambasadoriai ir Garbės komitetas
Projektas „Pasaulio lenkai. Nobelio premijos laureatai“, pagal kurį rengiamas 11-asis Pasaulio lenkų mokytojų kongresas, remia grupė išskirtinių ambasadorių, tarp kurių yra gerbiamų kultūros, mokslo ir meno pasaulio atstovų. Tarp jų: profesorius Tomas Venclova - lenkų kilmės poetas, eseistas, vertėjas, žymus lietuvių intelektualas; Mirosław Baka - žinomas teatro ir kino aktorius, daugelį metų dalyvaujantis Lenkijos meno scenoje; Dr. Anna Wandtke-Wypych - smuikininkė, Gdansko muzikos akademijos dėstytoja ir profesorė; Prof. Sergiusz Nawrocki - žymus Varmijos ir Mazūrijos universiteto medicinos onkologas Olštyne; Prof. Michał Rusinek - literatūrologas, rašytojas, buvęs Wisławos Szymborskos sekretorius; Sebastian Wypych - kontrabosininkas, kompozitorius ir klasikinės muzikos populiarintojas. Garbės komitetą sudarė: Adam Struzik, Mazovijos vaivadijos maršalas; Łukasz Smółka, Mažosios Lenkijos vaivadijos maršalas; Piotr Adamowicz, Kultūros ir žiniasklaidos komiteto pirmininkas; Tadeusz Pilat, Pasaulio lenkų diasporos tarybos pirmininko pavaduotojas; Prof. Jerzy Przyborowski, Varmijos ir Mazūrijos universiteto rektorius, Prof. Marek Krawczyk, nusipelnęs mokslininkas, transplantologas, Lenkijos mokslų akademijos Medicinos fakulteto dekanas, straipsnio apie Marijos Skłodowskos Curie nuopelnus gydant radžiu autorius,
ir Grzegorzas Jędrasikas, TVP Polonia direktorius.
Projekto partneriai: Samorząd Województwa Małopolskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Gdańsk, Samorząd Rejonu Wileńskiego, Polska Macierz Szkolna na Litwie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
w Olsztynie, Fundacja Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Gimnazjum im. Ignacego Józefa Kraszewskiego w Wilnie, TVP Polonia, TVP3, Polskie Radio dla Zagranicy.